نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
جستجو
 
 
گفتگوی زنده
 
 
نظر سنجی
 
از چه طریقی با آسایش آشنا شدین ؟

 
کالاي روز
 
جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید
 
مقايسه کالاها
 
نام کالا  
 
ورود اعضا
 
 
مناسبت ها
 

 

نوزدهم  بهمن ماه

روز نیروی هوایی مبارک باد.

 
 
سبد خريد
 
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
آمار روزانه سایت
 
6458846
کل بازديدها :
343315
بازديدهاي امسال :
17068
بازديدهاي اين ماه :
2347
بازديدهاي امروز :
28
کاربران آنلاين :
571
اعضاي سايت :
0
اعضاي جديد :
 
لینک های مفید
 
 
گروهها فروشگاهی
 
 
مترجم گوگل
 
 
خبرها
 
 
l1
 

 
جزئيات خبر
 
بخار آب ( اثر رطوبت در سیستم تبرید )
بخار آب (  اثر رطوبت در سیستم تبرید )

واضح و مبرهن است که رطوبت با درصدهای مختلف با اکثر مبردهایی که عموما بکار برده می شوند ترکیب شده و باعث تشکیل ترکیبات بسیار خورنده ( معمولا اسیدها ) می شود بطوریکه با روغن و سایر مواد موجود در سیستم از جمله فلزات واکنش انجام می دهد. این عمل شیمیایی غالبا سبب حفره دار شدن و آسیب های دیگر در سوپاپ ها , کاسه نمد ها , سر محور یاتاقان ها , دیواره سیلندرها و سایر سطوح صیقلی می شود.
همچنین ممکن است سبب از بین رفتن روغن و تشکیل لجن و روکش فلزی یا سایر چیزهایی شود که باعث گرفته شدن سوپاپ ها و مجراهای روغن می شوند و سطوح یاتاقان ها را خط می اندازند و به عبارت دیگر عمر تجهیزات را کوتاه می کنند. همچنین خوردگی ناشی از رطوبت به نابودی سوپاپ ها کمک می کند و در موتور کمپرسورهای بسته و نیمه بسته غالبا باعث از بین رفتن عایق سیم پیچی می شود که به اتصال کوتاه شدن یا اتصال بدنه سیم پیچ موتور می انجامد.
وجود بخار آب به هر میزان که باشد می تواند باعث خرابی و نابودی سیستم تبرید گردد. و از طرفی وجود سیستم تبرید کاملا عاری از رطوبت امکان ندارد. لذا عملکرد مطلوب سیستم تبرید ایجاب می کند که محتوی رطوبت سیستم پایین تر از سطحی باشد که آثار مخرب در تجهیزات ایجاد می کند.
حداقل سطح رطوبت که در یک سیستم تبرید آثار مضر به وجود خواهد آورد به روشنی تعریف نشده است و بطور قابل ملاحظه ای به ماهیت ماده مبرد , مقدار روغن و دمای کارکرد سیستم ، مخصوصا به دمای مبرد خروجی از کمپرسور بستگی دارد.

رطوبت در سیستم تبرید ممکن است به صورت آب آزاد ( free water ) یا محلول با مبرد وجود داشته باشد. وقتی که در یک سیستم تبرید رطوبت به صورت آب آزاد حضور دارد در کنترل کننده مایع مبرد ( شیر انبساط ) و یا در اواپراتور منجمد شده تبدیل به یخ می شود مشروط به اینکه دمای اواپراتور در پایین تر از دمای انجماد آب نگه داشته شده باشد. طبعا یخ بستن آب در محل شیر انبساط مانع از عبور مبرد به داخل اواپراتور می شود لذا سیستم از کار می افتد تا زمانی که یخ ذوب شده و جریان مبرد از سر گرفته شود در این چنین مواردی سیستم تبرید به صورت متناوب کار می کند زیرا جریان مایع مبرد به اواپراتور با انجماد و ذوب شدن یخ در محل اروفیس شیر انبساط قطع و وصل می شود.  
چون آب آزاد در سیستم فقط وقتی وجود دارد که مقدار رطوبت سیستم از مقداری که مبرد به صورت محلول می تواند نگه بدارد تجاوز کند. یخ بستن شیر انبساط تقریبا همیشه نشانه آن است که محتوی رطوبت سیستم بالاتر از حداقل سطحی است که خوردگی ایجاد می کند .( پس خوردگی ایجاد می شود ) از طرف دیگر تنها , نبودن یخ نمی تواند به این معنی باشد که محتوی رطوبت سیستم الزاما کمتر از سطحی است که سبب خوردگی می شود.

چون که در بعضی از مبردها , خوردگی در سطحی پایین تر از سطح تشکیل آب آزاد رخ می دهد. همچنین بایستی به خاطر داشت که انجماد در سیستم های تهویه مطبوع یا در هر سیستم تبریدی که دمای اواپراتور بالاتر از دمای انجماد آب است اتفاق نمی افتد. به این دلیل سیستم های تبرید با دمای بالاتر غالبا بیشتر در معرض صدمات خوردگی ناشی از رطوبت هستند تا سیستم های با دمای پایین تر. زیرا مقادیر نسبتا زیاد رطوبت می تواند بدون توجه و دقت برای دوره های زمانی طولانی در چنین سیستم هایی وارد شده باشد.

چون که توانایی نگهداری رطوبت به صورت محلول در یک مبرد منحصر به فرد با کاهش دما , کم می شود لذا به نتیجه می رسیم که در سیستم های کم دما محتوی رطوبت بایستی در یک سطحی خیلی پایین تر از مقداری که انجماد روی دهد نگه داشته شود. از این رو ، معمولا خوردگی ناشی از رطوبت در چنین سیستم هایی در حداقل است.

مبرد های مختلف از دو نظر خیلی با هم فرق دارند : مقدار رطوبتی که به صورت محلول می توانند در خود نگه بدارند و اثری که رطوبت روی آنها دارد. برای مثال :  هیدروکربن هایی از قبیل پروپان بوتان و اتان و ... مقدار کمی رطوبت جذب می کنند. بنابراین هر رطوبتی در چنین سیستم هایی ( مبرد های هالو کربنی ) به صورت آب آزاد خواهد بود و وجود رطوبت با انجماد در محل شیر انبساط معلوم خواهد شد. برای کارکرد مطلوب سیستم باید این رطوبت فورا گرفته شود. وقتی که سیستم تبریدی با این نوع مبرد ها کار می کند معمولا خوردگی ناشی از رطوبت مسئله نخواهد بود. از طرف دیگر آمونیاک به آب وابستگی دارد و لذا سیستم های آمونیاکی قادر به جذب مقدار زیاد رطوبت به صورت آزاد هستند. ترکیب آب و آمونیاک , آمونیاک رقیق  (آبکی ) تولید می کند که یک قلیایی قوی بوده و به فلزات غیر آهنی از قبیل مس و برنج حمله می کند ولی اثر کمی در آهن یا فولاد یا هر ماده دیگر در سیستم دارد. به همین دلیل سیستم های آمونیاکی می توانند بطور رضایت بخشی کار کند
تاریخ: ‎۱۳۹۴/۱۰/۰۳ ۰۹:۳۲
گروه: دانستنیها
نویسنده: مشاور فنی