نماد اعتماد الکترونیکی
 
 
جستجو
 
 
گفتگوی زنده
 
 
نظر سنجی
 
از چه طریقی با آسایش آشنا شدین ؟

 
کالاي روز
 
جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید
 
مقايسه کالاها
 
نام کالا  
 
ورود اعضا
 
 
مناسبت ها
 

 

نوزدهم  بهمن ماه

روز نیروی هوایی مبارک باد.

 
 
سبد خريد
 
نام کالا تعداد کالا  
قيمت کل : 0 ريال
 
آمار روزانه سایت
 
6458882
کل بازديدها :
343351
بازديدهاي امسال :
17104
بازديدهاي اين ماه :
2383
بازديدهاي امروز :
41
کاربران آنلاين :
571
اعضاي سايت :
0
اعضاي جديد :
 
لینک های مفید
 
 
گروهها فروشگاهی
 
 
مترجم گوگل
 
 
خبرها
 
 
l1
 

 
جزئيات خبر
 
پخت و پز با گاز


پخت و پز با گاز چندین مزیت دارد که نخستینِ آنها راندمان است. دستگاههای خوراک پزی و اجاقهای گازی، انرژی بسیار کمتری نسبت به دستگاههای مشابه برقیشان مصرف می کنند، زیرا این سوخت به طور مستقیم برای پختن استفاده می شود؛
 اما برای نیرودهی به یک وسیلة برقی، این سوخت ابتدا باید در نیروگاه به برق تبدیل گردد و سپس با طی مسافتی طولانی به محل مورد نظر انتقال یابد، به ویژه اینکه برای تولید یک واحد برق، به سه یا چهار واحد سوخت نیاز است.

به کارگیری یک وسیلة گازی هزینه ای کمتر از نصف هزینه یک وسیلة برقی دارد که برای آن به جای یک شمعک، احتراق الکتریکی در نظر گرفته شده است. شمعک تنها بخش بسیار کوچکی از گاز را می سوزاند،در واقع تنها در لحظه اول احتراق با کمک شمعک جریان الکتریسیته آتش تولید می کند و در بقیه مدت احتراق گاز است که می سوزد و از انرژی الکتریسیته استفاده نمی شود. انرژی الکتریسیته که شمعک ها استفاده می کنند در یک خانوادة متوسط تقریباً برابر با همان حجم از گاز است که واقعاً برای پختن مصرف می گردد. (خاموش کردن شمعک ها کار دشواری نیست، اما به دلایل امنیتی این کار را پیشنهاد نمی کنیم). اکثر اجاقها و دستگاههای خوراک پزی پیشرفته دارای جرقة الکتریکی هستند، و استانداردهای دولتی انرژی، به کارگیری این وسیله را در تمام مدلها ضروری می دانند. البته تعرفه برق در تمامی کشورها یکی نیست، ولی برای کشوری مانند ایران مصرف گاز طبیعی بسیار ارزان تر از انرژی الکتریسیته است و اگر رعایت مسائل ایمنی در بخارها و دستگاههای گرم کننده گازی بخوبی انجام شود، خیلی بهتر است که از سیستم گازی استفاده شود تا اینکه از سیستم برقی.

بعلاوه، کنترل دستگاههای گازسوز، آسانتر از دستگاههای مشابه برقی است و کارِ گرم کردن تاوه های دارای کفِ گرد را بهتر انجام می دهند.
گرایش کمتر به پخت و پز با گاز به دلیل خطراتی است که این کار به همراه دارد، از موارد قابل توجه می توان به قابلیت خود اشتعالی گاز و خطراتی که گازهای تولید شده بر اثر احتراق برای سلامتی انسان دارند، اشاره کرد.

دستگاههای گازی نیاز به تهویة هوا به بیرون دارند (به گردش در آوردن هوا توسط یک پروانة تهویه کافی نیست)، و اگر خانة شما برای صرفه جویی در انرژی به خوبی نفوذناپذیر شده باشد این مورد ضرورت بیشتری پیدا می کند. متأسفانه، هوای گرم توسط هود آشپزخانه یا هواکش دارای جریان رو به پایین، با هوای سرد بیرون تعویض می گردد که بار اضافی روی سیستم گرمایش منزل ایجاد می کند و خطر جریان معکوس، از اجاق و محل سوختن گاز را افزایش می دهد. بعضی از فن های موجود در بازار برای جبران این نقیصه، از هوای تصفیه شده استفاده می کنند؛ در غیر اینصورت، مطمئن باشید که فن شما برای انجام کار خود، به اندازة کافی قدرتمند نیست.


تاریخ: ‎۱۳۹۲/۰۸/۱۵ ۱۲:۰۳
گروه: دانستنیها
نویسنده: مشاور فنی